Jednym z najważniejszych czynników w procesie budowy zdrowych relacji interpersonalnych, jest umiejętność stawiania granic...co często kojarzy się nam z barierami czy podziałami. W kontekście relacji międzyludzkich, psychologia definiuje takie granice, w sposób mniej sztywny czy mierzalny. Czym zatem owe granice są?
Granicami są wszystkie aspekty, które danego człowieka odróżniają od innych. Z jednej strony, są to zatem jego cechy, z drugiej natomiast, jego preferencje, których zadaniem jest określanie wyglądu interakcji między daną osobą, a jej otoczeniem. Tym samym, ze sztywnymi granicami, mamy do czynienia m.in. gdy:
- unikamy proszenia o pomoc
- mamy małą ilość relacji międzyludzkich
- trzymamy inne osoby na dystans, w celu uniknięcia odrzucenia
Zdrowe granice natomiast, to takie, które zapewniają komfort osobie je stawiającej, a przy tym nie ranią innych osób. Nie są one ani zbyt sztywne, ani zbyt luźne, nie prowadzą do unikania relacji z bliskimi czy sytuacji, w których np. spotykamy się z kimś ponieważ tak wypada, mimo, że ta osoba stale sprawia nam przykrość.
Zdrowe granice, to również mówienie „tak” oraz mierzenie się z różnym problemami. Są one elastyczne, dopasowują się do konkretnej sytuacji czy osoby, a charakteryzują się one m.in.:
- cenieniem własnej opinii
- świadomością swoich potrzeb, pragnień oraz umiejętnością otwartego ich zakomunikowania
- akceptowaniem sytuacji, w których druga osoba mówi „nie”
Kilka przykładów użycia zdrowych granic to:
- „Lubię wychodzić ze znajomymi, ale dziś nie mam na to ochoty, ponieważ jestem zmęczona”
- „Kocham Cię i lubię spędzać z Tobą czas, ale chcę mieć też swoich znajomych i czas na spotkania z nimi”
- „Chętnie pomogę Ci przy tym projekcie, ale mam czas do godziny 18:00”
Ustalenie własnych, zdrowych granic, jest bardzo ważnym aspektem dobrego samopoczucia i swojego zdrowia psychicznego. Z tego też powodu, już od października, rozpoczynamy projekt rozwojowej grupy wsparcia, do udziału w którym, zaprosimy osoby chcące podjąć pracę, nie tylko nad umiejętnością stawiania granic, ale i umiejętnością budowania zdrowych relacji interpersonalnych - więcej informacji znajdziesz tu!