Rozwojowa grupa wsparcia

08.08.2022

Autor: Marta Dziewierska

Niebawem ruszamy z II edycją projektu Rozwojowej Grupy Wsparcia dla osób dorosłych.

Jak zapowiadaliśmy m. in. w artykule dotyczącym stawiania granic w relacjach interpersonalnych (artykuł znajdziesz: tu), dziś chcielibyśmy zaprosić Was do udziału, w II edycji projektu Rozwojowej Grupy Wsparcia dla osób dorosłych, z którym ruszamy niebawem. Grupa prowadzona będzie w nurcie gestalt i ma na celu rozwój oraz wsparcie funkcjonowania interpersonalnego Uczestników.

Mówiąc szerzej, projekt ukierunkowany jest na rozwój umiejętności komunikacyjnych, samoświadomości oraz korzyści jakie za sobą niesie, a także utworzenie bezpiecznej przestrzeni na podzielenie się trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Do każdego ze spotkań natomiast, włączane są elementy psychoedukacyjne, które dotyczą m.in. trudności związanych z odczuwaniem wysokiego napięcia emocjonalnego, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych czy budowania zdrowych i satysfakcjonujących relacji interpersonalnych.

Spotkania prowadzone są przez naszego psychologa i psychoterapeutę gestalt Rafała Lewandowskiego, a sama grupa, rusza w październiku tego roku i będzie kontynuowana przez 15 spotkań odbywających się w naszym Centrum przy ul. Bujwida 51 we Wrocławiu.

Kwalifikacja do grupy, poprzedzona jest konsultacjami z psychoterapeutą prowadzącym, których koszt wynosi 100 zł, natomiast sam udział w każdym spotkaniu grupowym, wynosi 150 zł. Rozwojowa grupa wsparcia będzie liczyć od 8 do 10 osób.

Podczas pierwszych 4 spotkań dopuszczamy możliwość dołączenia nowych Uczestników, po tym czasie grupa będzie miała charakter zamknięty.

W celu umówienia się na konsultację wstępną, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 573 921 771 lub adresem [email protected]

Powróć do listy artykułów

Rezerwuj wizytę online

Umów się na spotkanie, to bardzo proste!

Rezerwuj wizytę
Obrazek listka

Przeczytaj ciekawe artykuły

Zdrowie psychiczne. Dlaczego wciąż tak trudno rozmawiać o nim otwarcie?

Pytanie o zdrowie somatyczne jest w naszej kulturze czymś naturalnym i traktowanym jako formułka grzecznościowa. Poczytujemy je za rodzaj uprzejmości i odpowiadamy zwykle bez oporów czy zażenowania. Inaczej jest w przypadku zdrowia psychicznego.

Czytaj więcej

Grupa wsparcia dla osób po rozstaniu

Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego "Sensum", zaprasza do grupy wsparcia dla osób, które rozstały się z partnerem.

Czytaj więcej

Grupa wsparcia dla rodziców i dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu

Tworzymy grupę wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu!

Czytaj więcej

O przygotowaniu dziecka do udzialu w przesluchaniu słów kilka

Uczestnictwo w postępowaniach sądowych, jest wydarzeniem stresującym, nawet jeśli dotyczy osoby dorosłej. Co zatem robić, jeśli przesłuchiwane musi być dziecko?

Czytaj więcej

Granice w rodzinie, czyli jak komunikować się bez złości.

Twoje dziecko rośnie i zaczyna coraz częściej sprawdzać, na ile mu pozwolisz? Masz wrażenie, że ze słodkiego bobasa zmienia się w małego łobuza? A może Twój przedszkolak rzadko z entuzjazmem reaguje na to, o co go poprosisz? Czujesz, że Twoje dziecko zaczyna "wchodzić Ci na głowę"?

Czytaj więcej

Kiedy udać się do logopedy?

Martwi Cię brak rozwoju mowy Twojego dziecka? A może chcesz sprawdzić czy Twoja pociecha wypowiada głoski adekwatnie do wieku? Jesteś osobą dorosłą i zmagasz się z trudnością w artykułowaniu pewnych słów?

Czytaj więcej

Kilka słów o wsparciu rozwoju dziecka

Rozwój Twojego dziecka przebiega inaczej, niż u jego rówieśników ? Martwi Cię to, że Twoje pociecha często się potyka, niespodziewanie popada w ataki złości, przejawia problemy w koncentracji uwagi i łatwo się rozprasza? Warto wesprzeć rozwój Twojego dziecka!

Czytaj więcej

O syndromie gotującej się żaby

Zgadzamy się na sytuacje, które są niekorzystne i długotrwałe, a pomimo odczuwanego dyskomfort nie potrafimy ich przerwać. Powodów może być wiele: toksyczny związek, zależność emocjonalna czy nieumiejętność określenia, co dzieję się wokół nas. Być może to właśnie Ty tolerujesz trudną sytuacje, tak długo, póki nie spowoduje ona wypalenia? Chcielibyśmy przybliżyć Ci historię o żabie, która nie wiedziała, że się właśnie gotuje.

Czytaj więcej

Chroń głowę przed koronawirusem

Za sprawą koronawirusa znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która jest niezwykle trudna. Borykamy się z izolacją, wytrwale sprawdzamy doniesienia dotyczące wzrostu zachorowań, snujemy wizje, kiedy wrócimy. Staramy się racjonalnie podchodzić do wszelkich doniesień, jednak w wielu z nas potęguje się niepokój o zdrowie swoje i najbliższych, pracę, plany czy płynność finansową.

Czytaj więcej

Kiedy rodzice się rozwodzą...

Co drugie dziecko przeżyje rozstanie swoich rodziców, zanim ukończy szesnasty rok życia. Na każde trzy zawarte małżeństwa ,przypadają dwa rozwody. Jedna czwarta dzieci doświadcza stresu z powodu rozpadu rodziny. Jedno dziecko na pięcioro mieszka z samotnym rodzicem. Milion dzieci żyje w przybranych rodzinach.

Czytaj więcej

Aparat ortodontyczny, a prawidłowe połykanie

Zdarza się, że dorośli odwiedzający gabinety ortodontyczne słyszą „Proszę o konsultację u logopedy”. Większości nasuwa się pytanie „Dlaczego? Przecież wymawiam słowa wyraźnie i jako dziecko nie miałam/em problemów z mową.” To zjawisko dotyczy również rodziców dzieci, którzy nie zauważyli żadnych nieprawidłowości w wymowie pociechy, a jednak są kierowani na terapię logopedyczną.

Czytaj więcej

O rozwodzie słów kilka

Rozwód klasyfikowany jest, jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Bez względu na powód rozstania czy płeć, staje się końcem jednego etapu i początkiem drugiego - nowego. Rozwód wymaga odnalezienia się w nowej sytuacji i roli, a także konieczności zmierzenia się z szeregiem emocji, które pojawiają się wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowego, nieznanego dotąd życia. Jak wyglądają etapy rozwodu? Jakie wyzwania na Ciebie czekają? Jak wygląda rozwód okiem psychologa?

Czytaj więcej

Psycholog biegły sądowy, czyli kto?

Psychologia sądowa to subdyscyplina psychologii stosowanej, zajmującą się zbieraniem, badaniem i przedstawianiem dowodów dla celów sądowych. Przedmiotem zainteresowania psychologa sądowego, określanego biegłym sądowym z zakresu psychologii, jest człowiek uczestniczący w procedurach prawnych w fazie postępowania przygotowawczego lub sadowego – jako podejrzany lub oskarżony o czyn karalny, ofiara przestępstwa lub świadek zdarzeń stanowiących przedmiot sprawy.

Czytaj więcej

Terapia schematów

Terapia Schematu (ang. Schema Therapy) stworzona została z myślą o osobach, u których zdiagnozowano zaburzenia osobowości, najczęściej występujące także z przewlekłymi zaburzeniami klinicznymi...

Czytaj więcej

Pomoc psychologiczna w okresie okołoporodowym

Ciąża to okres dużych zmian w życiu, co wymaga przystosowania się do nowej sytuacji. Zwykle kobiety, bliskie osoby i otoczenie, skupiają się w tym czasie na tym, co dzieje się z ciałem, natomiast wiedza o tym, co dzieje się w psychice, jest dużo mniej powszechna.

Czytaj więcej

Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci i młodzieży (TUS)

Umiejętności społeczne są niezwykle ważną sferą, szczególnie w życiu dzieci, ale także młodzieży. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, tworzeniu znajomości czy funkcjonowaniu w grupie, dla wielu pociech jest znaczącą trudnością. Z myślą o rozwoju umiejętności społecznych, przygotowaliśmy projekt zajęć, których celem jest zadbanie o rozwój dzieci i młodzieży, w tej właśnie sferze.

Czytaj więcej

Czym jest zdrada?

Pod pojęciem zdrady możemy rozumieć cały szereg zachowań, związanych z przekroczeniem granic intymności, lojalności i zaufania w związku. Nie da się wyodrębnić jednej definicji zdrady, gdyż każdy z partnerów, może ją rozumieć inaczej. Na jej ukształtowanie mają wpływ między innymi kultura, wychowanie czy wcześniejsze związkowe doświadczenia. Pojęcie to cały czas ewoluuje, jakkolwiek, najbardziej rozpowszechnione jest rozróżnienie na zdradę fizyczną i emocjonalną.

Czytaj więcej

Zdrada – koniec czy nowy początek?

Para z doświadczeniem zdrady staje, przed decyzją: co dalej? Odpowiedź może być różna, niektórzy od razu zakończą relację, inni będą próbowali żyć, jakby nic się nie stało, a jeszcze inni będą się rozstawać i schodzić na nowo. Bez względu na decyzję warto zastanowić się, jak znaleźliśmy się w tym miejscu, bo zdrada nie pojawia się znikąd. Rzadko zdarza się nagle i najczęściej nie jest początkiem kryzysu w związku, a skutkiem przeżywanych wcześniej trudności w relacji.

Czytaj więcej

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – czego się spodziewać?

Umówiłaś/eś się na pierwszą wizytę u psychoterapeuty i jesteś pełna/en obaw? A może chciałabyś/chciałbyś zarezerwować wizytę, ale Twoje obawy Cię przed tym powstrzymują? Nie wiesz, co Cię czeka, o co zostaniesz zapytana/y, boisz się, że nie zaufasz swojemu psychoterapeucie na tyle, żeby szczerze z nim porozmawiać…

Czytaj więcej

Wysokie napięcie emocjonalne. Jak sobie z nim poradzić?

Dość często pod wpływem dużego napięcia emocjonalnego, natłoku spraw codziennych, kiedy przychodzi noc i możliwość upragnionego odpoczynku...nie możemy zasnąć. Napięcie nerwowe jest reakcją na trudne, stresujące sytuacje, które o ile występują krótkotrwale, mobilizują nas do działania, jednak ich długotrwałość, wyniszcza organizm. Ciągły stres prowadzi do ogólnego osłabienia, przewlekłego zmęczenia, spadku energii czy właśnie trudności z zasypianiem.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: 5 mitów o psychoterapii (część I)

Przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty zazwyczaj pojawia się wiele wątpliwości. Część z nich dotyczy samego spotkania ze specjalistą i jego formy, inne, emocji które wizycie będą towarzyszyć.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: 5 mitów o psychoterapii (część II)

Przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty zazwyczaj pojawia się wiele wątpliwości. Część z nich dotyczy samego spotkania ze specjalistą i jego formy, inne, emocji które wizycie będą towarzyszyć.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: 5 faktów o schizofrenii

24 maja obchodzimy Światowy Dzień Schizofrenii. Jest to dobra okazja, aby bliżej przyjrzeć się temu zaburzeniu psychicznemu, które wciąż obciążone jest wieloma błędnymi przekonaniami i stygmatyzacją osób, które na nie cierpią. W poniższym artykule, przedstawimy 5 faktów o schizofrenii.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: cechy osobowości - ekstrawersja

Czasami zdarza się, że mówiąc o kimś, używamy sformułowania: „On / Ona, jest taka nijaka, kompletnie bez osobowości”. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym nie ma nawet odrobiny racji, ponieważ każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie i przejawiający się w różnych obszarach zestaw cech, który potocznie nazywamy osobowością.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: cechy osobowości - sumienność

Czasami zdarza się, że mówiąc o kimś, używamy sformułowania: „On / Ona, jest taka nijaka, kompletnie bez osobowości”. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym nie ma nawet odrobiny racji, ponieważ każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie i przejawiający się w różnych obszarach zestaw cech, który potocznie nazywamy osobowością.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: cechy osobowości - neurotyzm

Czasami zdarza się, że mówiąc o kimś, używamy sformułowania: „On / Ona, jest taka nijaka, kompletnie bez osobowości”. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym nie ma nawet odrobiny racji, ponieważ każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie i przejawiający się w różnych obszarach zestaw cech, który potocznie nazywamy osobowością.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: cechy osobowości - otwartość na doświadczenia

Czasami zdarza się, że mówiąc o kimś, używamy sformułowania: „On / Ona, jest taka nijaka, kompletnie bez osobowości”. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym nie ma nawet odrobiny racji, ponieważ każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie i przejawiający się w różnych obszarach zestaw cech, który potocznie nazywamy osobowością.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: cechy osobowości - ugodowość

Czasami zdarza się, że mówiąc o kimś, używamy sformułowania: „On / Ona, jest taka nijaka, kompletnie bez osobowości”. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym nie ma nawet odrobiny racji, ponieważ każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie i przejawiający się w różnych obszarach zestaw cech, który potocznie nazywamy osobowością.

Czytaj więcej

Słowniczek #popsychologicznemu: eustres oraz dystres

W dzisiejszym artykule z serii #popsychologicznemu, przyjrzymy się z bliska pojęciu, które dotyka nas każdego dnia.

Czytaj więcej

Dzień dziecka...także wewnętrznego!

W dzisiejszym artykule, skupimy się nieco na dzieciach, zanim jednak złożymy życzenia z okazji jutrzejszego święta, najpierw przedstawimy dzisiejszego bohatera, czyli wewnętrzne dziecko. Kim jest nasze wewnętrzne dziecko? Dlaczego pełni tak ważną rolę w naszym życiu i dlaczego tak często jest przez nas - dorosłych, zaniedbywane?

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: zaburzenia osobowości

W ostatniej serii artykułów z cyklu #popsychologicznemu, przybliżaliśmy kwestie cech osobowości, zgodne z teorią Wielkiej Piątki. Dziś natomiast, chcielibyśmy rozpocząć dyskusje dotyczącą zaburzeń osobowości. Kiedy możemy zatem mówić, o takich właśnie zaburzeniach?

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: zaburzenia osobowości - wiązka A

Kontynuując rozważania na temat zaburzeń osobowości, dziś zajmiemy się bardziej szczegółowo tzw. zaburzeniami dziwaczno - ekscentrycznymi, czyli wiązką A.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: zaburzenia osobowości - wiązka B

Wracamy do tematyki zaburzeń osobowości, przyglądając się w dzisiejszym artykule, zaburzeniom z wiązki B, czyli tzw. zaburzeniom dramatyczno - niekonsekwentnym.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: zaburzenia osobowości - wiązka C

W ostatnim artykule z cyklu #popsychologicznemu, zgłębiamy zagadnienie zaburzeń osobowości z wiązki C, czyli zaburzeń obawowo - lękowych

Czytaj więcej

Osobowość zależna - samotność

Pomimo weekendowego odpoczynku, a może właśnie z tego powodu, dziś skupiamy się na niełatwym zagadnieniu, jakim jest samotność, która w niektórych przypadkach, może być związana z zaburzeniami osobowości. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: mechanizmy obronne

W dzisiejszym artykule z serii #popsychologicznemu, spróbujemy przybliżyć czym są i po co stosujemy mechanizmy obronne.

Czytaj więcej

Nieśmiałość u dzieci

W kilku ostatnich artykułach, skupiliśmy się na trudnościach dotyczących zachowania zdrowia psychicznego u osób dorosłych. Dziś natomiast, przychodzimy do tematu nieśmiałości wśród dzieci, która to cecha, jest czasami przez osoby dorosłe, bagatelizowana lub ignorowana.

Czytaj więcej

Słowniczek #popsychologicznemu: aleksytymia

Z dzisiejszym artykule, powracamy do słowniczka naszego projektu popularyzującego wiedzę psychologiczną - #popsychologicznemu. Tym razem przyglądamy się aleksytymii.

Czytaj więcej

Słowniczek #popsychologicznemu: kompulsje

W dzisiejszym słowniczku naszego cyklu #popsychologicznemu, który przybliża i wyjaśnia definicje z zakresu psychologii oraz zdrowia psychicznego, zajmiemy się kompulsją.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: ujorenia

"On na pewno się ze mnie śmieje”. „Jestem przekonany, że ktoś mnie śledzi”. „Inni ludzie chcą mnie skrzywdzić”. Między innymi takie stwierdzenia, mogą być treścią urojeń, które są tematem dzisiejszego artykułu.

Czytaj więcej

Słowniczek #popsychologicznemu: Setting

Po kilku dniach, wracamy z artykułem, tym razem wyjaśniać kolejny z terminów, który dość szeroko działa w psychoterapii, a jednocześnie kontynuując nasz cykl #popsychologicznemu. Mowa o settingu.

Czytaj więcej

Słowniczek #popsychologicznemu: triangulacja

Psychologiczne słowo na dziś? Triangulacja!

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: opór

Słowo „opór”, kojarzy się nam częściej z zagadnieniami fizyki, niż pojęciem, które można zastosować w psychoterapii. W dzisiejszym artykule, sprawdzimy jednak czym jest opór w procesie terapeutycznym, kiedy możemy mówić o jego występowaniu oraz jakie ma znaczenie.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: kontrakt terapeutyczny

W dzisiejszym artykule, zajmiemy się umową pomiędzy Uczestnikiem terapii, a terapeutą, czyli kontraktem terapeutycznym.

Czytaj więcej

Bo pomagać należy zawsze!

Odchodząc na chwilę, od poruszanych przez nas zazwyczaj zagadnień, przedstawiamy kilka inicjatyw, w których sami bierzemy udział, a do których wsparcia, Was także serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: asertywność

O asertywności słyszymy często - zazwyczaj w kontekście dbania o siebie oraz nienaruszanie swoich granic. W dzisiejszym artykule, przyjrzymy się temu pojęciu nieco bliżej.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: konflikt

Okres przedwakacyjny, cechuje się wzmożonym odczuwaniem zmęczenia, a co za tym idzie, dużo trudniej jest nam panować nad emocjami. Stan ten sprzyja powstawaniu sytuacji konfliktowych czy niepotrzebnych wymian zdań, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: fobia

W dzisiejszej publikacji poruszamy temat fobii.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: rozpoczęcie psychoterapii

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii, często bywa niezwykle trudne. Im bardziej zagłębiamy się w temat psychoterapeutów, nurtów czy miejsc świadczących tego typu wsparcie, pojawia się coraz więcej niewiadomych, a samo rozpoczęcie psychoterapii, wydaje się drogą w nieznane. Także w nieznane obszary własnych zachowań i funkcjonowania.

Czytaj więcej

Słowniczek #popsychologicznemu: ambisentencja

Wracamy do naszego cyklu słowniczka #popsychologicznemu, w którym m.in. przybliżamy pojęcia często używane w psychologii i psychoterapii. Dzisiaj, zajmiemy się trudnym słowem, którego na co dzień nie słyszymy za często. Ambisentencja, co to takiego?

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: zniekształcenia poznawacze

Czy zdarza Wam się widzieć przyszłość tylko w czarnym barwach? Oczywiście! Zdarza się to bowiem każdemu, a w dzisiejszym artykule opowiemy dlaczego tak jest.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: zdrowe granice

Jednym z najważniejszych czynników w procesie budowy zdrowych relacji interpersonalnych, jest umiejętność stawiania granic...co często kojarzy się nam z barierami czy podziałami. W kontekście relacji międzyludzkich, psychologia definiuje takie granice, w sposób mniej sztywny czy mierzalny. Czym zatem owe granice są?

Czytaj więcej

Rozwojowa grupa wsparcia

Niebawem ruszamy z II edycją projektu Rozwojowej Grupy Wsparcia dla osób dorosłych.

Czytaj więcej

Słowniczek #popsychologicznemu: superwizja

Etyka w zawodzie psychologa, jest jednym z najistotniejszych elementów, którymi kierują się psycholodzy i psycholożki, a zbiór zasad i wartości istotnych w tej profesji, znajduje się w Kodeksie Etyczno - Zawodowym Psychologa. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej problematyce etyki w kontekście superwizji oraz wyjaśnić, czym w ogóle taka superwizja jest.

Czytaj więcej

Kobieca Grupa Terapeutyczna

Wbrew obiegowej opinii, budowanie związków jest sztuką, której MOŻNA się nauczyć :). Chcesz wiedzieć jak?

Czytaj więcej

Słowniczek #popsychologicznemu: agorafobia

Do niedawna uważano, że agorafobia to rodzaj fobii polegający na lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni. Nie było jednak wiadomo, co dokładnie wyzwala tą silną emocje u osób doświadczających agorafobii. Obecnie wciąż pozostaje wiele znaków zapytania co do genezy tego zaburzenia, jednak wiemy o nim znacznie więcej.

Czytaj więcej

Telefon Zaufania dla Mężczyzn

Nie mówi się o nim głośno, pomimo tego, że od kilku miesięcy, niesie pomoc psychologiczną męskiej części społeczeństwa. W dzisiejszym artykule, skupiamy naszą zatem na Telefonie Zaufania dla Mężczyzn.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: nurty w psychoterapii

„Dzień dobry, chciałabym zapisać się na psychoterapię”

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: perfekcjonizm

Perfekcjonizm to cecha, której często poszukują pracodawcy. Sporym uznaniem cieszą się także współpracownicy, którzy do perfekcjonistów należą, a słowo to kojarzone jest ze starannością i zaangażowaniem. Ile jest w tym prawdy i czym tak naprawdę jest perfekcjonizm? Zapraszamy do zapoznania się kolejnym artykułem z serii #popsychologicznemu.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: prokastynacja

Październik jest okresem wzmożonych obowiązków, związanych ze szkołą, studiami czy też pracą. W dzisiejszym artykule z serii #popsychologicznemu, chcemy się zatem przyjrzeć tematowi odkładania realizacji założonych obowiązków, czyli prokrastynacji.

Czytaj więcej

Głód emocjonalny czy jednak fizjologiczny?

Każdego dnia przeżywamy różne emocje. Dla jednych nie stanowią one większych przeszkód, ktoś inny natomiast, może mieć problem z tym, jak sobie z nimi poradzić, znajdując ratunek na przykład w sięganiu po coś, co przyniesie mu natychmiastowe poczucie ulgi. W takich sytuacjach u wielu osób, „najlepszą” opcją wydaje się zjedzenie czegoś smacznego. Tak właśnie dochodzimy do pojęć głodu emocjonalnego i głodu fizjologicznego.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego!

Corocznie, 10 października, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Czytaj więcej

Psycholog, a chirurgiczne leczenie otyłości

W skali ostatnich lat, zabiegi bariatryczne zyskują coraz większą popularność i są one, coraz częściej, wykorzystywaną metodą leczenia otyłości. Zapraszamy do przeczytania wywiadu dotyczącego tego zagadnienia.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: depresja sezonowa

W dzisiejszym artykule z cyklu #popsychologicznemu, zajmiemy się zagadnieniem depresji sezonowej – czy naprawdę istnieje, a jeśli tak, to jak ją rozpoznać?

Czytaj więcej

Kilka słów o żałobie

Jesienny listopad zazwyczaj kojarzony jest z czasem zadumy i wspomnień o bliskich, których już z nami nie ma. W dzisiejszym artykule, chcielibyśmy zagłębić się trudny, jednak często nieunikniony temat, jakim jest żałoba.

Czytaj więcej

Pomoc psychologiczna dla dzieci

Dobro dzieci, jest dla ich rodziców priorytetem. Z tego też powodu, pilnie obserwujemy rozwój naszych pociech, przyglądamy się ich codziennemu funkcjonowaniu i zachowaniu czy nadzorujemy ich zdrowie, nierzadko korzystając z pomocy lekarzy.

Czytaj więcej

Jak rozpoznać uzależnienie?

O uzależnieniach coraz częściej mówi się, jako o pladze naszych czasów. Statystyki wskazują na ciągły wzrost występowania nałogów w różnej postaci. Czym jednak jest i jak rozpoznać uzleżnienie?

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: diagnoza psychologiczna

W dzisiejszym artykule z cyklu #popsychologicznemu, przybliżamy temat badań, które mogą być wykonane w gabinecie psychologa.

Czytaj więcej

Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

25 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Przy jego okazji, warto porozmawiać o przemocy domowej doświadczanej nie tylko przez kobiety, ale również przez mężczyzn.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: masturbacja dziecięca

W dzisiejszym cyklu #popsychologicznemu, zajmiemy się tematem, który w pierwszej chwili może wywołać nieco konsternacji czy zawstydzenia, a więc masturbacją dziecięcą.

Czytaj więcej

(Nie)grzeczne dzieci

Zarówno grudzień, jak i cały okres przedświąteczny, zdominowany jest zdaniami: „jak będziesz się tak zachowywać, to Święty Mikołaj nie przyniesie prezentu”, „ jak będziesz grzeczny, dostaniesz prezent”. Stwierdzenia te padają wielokrotnie z ust rodziców. Tymczasem nie zdajemy sobie sprawy, jak duże konsekwencje mogą mieć one dla rozwoju dziecka.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: DDD

W dzisiejszym artykule z naszego psychoedukacyjnego cyklu #popsychologicznemu: DDD, czyli dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: lęk czy strach?

Lęk i strach, wydają się nam często tymi samymi emocjami i wielokrotnie używamy tych nazw zamiennie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładniej obydwóm emocjom, aby pokazać, że pojawienie się lęku i pojawienie się strachu, występują w zupełnie różnych sytuacjach.

Czytaj więcej

"Work - life balance"

Niejednokrotnie zmagamy się konsekwencjami oddziaływania sfery zawodowej z prywatną. Zbyt długi czas pracy, skutkuje zmęczeniem w domu, natomiast niepowodzenia rodzinne wpływają na jakość naszych działań zawodowych. Takie sytuacje spowodowane są niedostosowaniem do siebie tych, często równie ważnych, sfer życia. W ostatnich latach coraz większą wagę przywiązuje się do „work - life balance”.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: efekt halo

Czy zdarzyło się Wam kiedyś ocenić kogoś, kogo widzieliście pierwszy raz na podstawie jego wyglądu? Dlaczego tak się dzieje, że nieświadomie przypisujemy komuś cechy pomimo, że nie znamy tej osoby? W dzisiejszym artykule z serii #popsychologicznemu, chcielibyśmy przybliżyć Wam efekt halo.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: nawyki

Początek roku jest czasem, w którym, pod wpływem noworocznych postanowień, niektórzy z nas, skupiają się na wyrobieniu w sobie określonych nawyków. Ile razy zakładaliście regularne chodzenie na siłownie albo rezygnacje ze słodyczy? Udało się? W poniższym artykule, przyjrzymy się czym tak naprawdę jest nawyk i jak działa pętla nawyku.

Czytaj więcej

Terapia schematów

Czym są schematy i na czym polega terapia schematów? Wyjaśniamy!

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: zaburzenia odżywiania

W kolejnym artykule z naszego cyklu #popsychologicznemu, przybliżamy termin, który coraz częściej jest wypowiadany w naszych gabinetach. Mowa o zaburzeniach odżywiania.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: efekt coctail party

W dzisiejszej publikacji, o dość wyjątkowym zjawisku, znanym jako: efekt cocktail party. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: syndrom oszusta

Awansowali mnie tylko przez pomyłkę i zaraz odkryją, że się nie znam i mnie wyrzucą! A co jeśli oni zaraz się zorientują, że ja w ogóle się to tego nie nadaje? Czy Ty też masz takie myśli? A może przytrafiło Ci się to, w tym tygodniu lub nawet dzisiaj? Im częściej dręczą Cię takie wątpliwości, tym bardziej prawdopodobne jest, że cierpisz na syndrom impostora (zwany również syndromem oszusta). Na czym polega to zjawisko i skąd się wzięło? Wyjaśniamy w kolejnym artykule z serii #popsychologicznemu

Czytaj więcej

"Efekt kameleona"

Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek zauważyć, że zachowujecie się podobnie do Waszych znajomych, rodziny bądź osób, z którymi wchodzicie w interakcje? Znacie powiedzenie „kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”? Właśnie na tym opiera się "Efekt kameleona", o którym chcemy Wam opowiedzieć.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: inteligencja emocjonalna

W dzisiejszym artykule z cyklu #popsychologicznemu, poruszymy temat inteligencji… emocjonalnej. Co kryje się za tym pojęciem? Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas odpowiedzią.

Czytaj więcej

O teorii miłości

Jaka jest miłość? Co wpływa na to, że chcemy kochać i być kochanymi? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Warsztat dla maturzystów "Matura! I co dalej ? "

Wesprzyj swoje dziecko w wyborze najlepszej ścieżki rozwoju i kariery! Zaproponuj mu udział w warsztatach „Matura! I co dalej”!

Czytaj więcej

Kilka słów o intewencji kryzysowej

Na rynku istnieje wiele różnych form i rodzajów pomocy psychologicznej. Nie zawsze wiemy, która z dostępnych w danej chwili opcji, będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem, nie każdy bowiem problem wymaga psychoterapii i nie dla każdego jest ona najlepszym wyjściem. W poniższym artykule, chcielibyśmy opowiedzieć Wam zatem...o interwencji kryzysowej.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: ruminacje

Czasami, w reakcji na stresującą lub nieprzyjemną sytuację, w naszej głowie pojawiają się różne obawy. W dzisiejszym artykule z cyklu #popsychologicznemu, zajmiemy się tymi, które mogą przyjmować formę „gonitwy myśli”, na temat naszego stanu lub obiektu stresu. Takie myśli nazywamy ruminacjami i śpieszymy z wyjaśnieniem czym one są.

Czytaj więcej

Z cyklu #popsychologicznemu: ortoreksja

W dzisiejszym artykule z cyklu #popsychologicznemu, przybliżamy tematykę związaną z zaburzeniami odżywiania. Coraz częściej w naszych gabinetach spotykamy osoby, które dotknięte są ortoreksją.

Czytaj więcej

Lęk separacyjny u dzieci

Lęk separacyjny to zjawisko, które jest niezwykle trudne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Pod tym pojęciem, rozumiemy lęk przed oddzieleniem się od rodziców, który jest nieproporcjonalny do powagi sytuacji. Zazwyczaj występuje on u niemowląt między 7, a 10 miesiącem życia i jest całkowicie naturalny. Jak jednak objawia się lęk separacyjny i kiedy mija?

Czytaj więcej

Terapia grupowa

Niebawem rozpoczynamy spotkania psychoterapii grupowej, skierowanej do osób dorosłych. Sprawdź, czy ta forma może być wsparciem dla Ciebie!

Czytaj więcej

MMPI, czyli Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości

Coraz częściej, chcąc poznać przyczynę trudności w funkcjonowaniu emocjonalnym, decydujemy się na wykonanie badania osobowości. Ten rodzaj diagnozy, może być związany zarówno z chęcią lepszego poznana siebie, jak i wskazaniem ze strony lekarza psychiatry, w celu uszczegółowienia diagnozy klinicznej. W dzisiejszym artykule przybliżamy jeden z testów, który pozwala na badanie osobowości – MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory)

Czytaj więcej

Hipohondria, czyli lęk o zdrowie

Czy kiedykolwiek miałeś uczucie, że każde nietypowe uczucie w Twoim ciele, jest znakiem katastrofy zdrowotnej? Czy często przeszukujesz Internet w poszukiwaniu objawów, które pasują do Twoich dolegliwości, tylko po to, by odkryć, że każdy przypadek zawału serca, wydaje łączyć się z Twoim bólem w klatce piersiowej? Czy nadmierna analiza Twojego ciała sprawia, że każdy ból staje się źródłem niepokoju i stresu? Jeśli tak, możesz być jednym z milionów ludzi dotkniętych nadmiernym lękiem o zdrowie.

Czytaj więcej

Wypalenie zawodowe: praca staje się ciężarem…

Kiedy każdy dzień w pracy, wydaje się być coraz bardziej uciążliwy, rutynowe obowiązki stają się źródłem frustracji, a każde zadanie wydaje się być wielką górą do pokonania, możliwe że doświadczasz wypalenia zawodowego. Uznawanego za jeden z coraz powszechniejszych problemów w dzisiejszym świecie pracy.

Czytaj więcej

Jak rozmawiać o seksualności z dziećmi?

Bycie rodzicem, często okazuje się przygodą pełną wyzwań. Dbając o nasze pociechy, staramy się zaspokoić ich wszystkie potrzeby, rozwinąć talenty czy pokazać świat. Istnieją jednak tematy, które bywają krępujące dla rodziców i wtedy pojawia się pytanie – rozmawiać czy nie rozmawiać?

Czytaj więcej

Trening Umiejętności Społecznych dla dorosłych (TUS)

Kompetencje społeczne są niezwykle pomocnym narzędziem, dzięki któremu czerpanie satysfakcji z życia, staje się łatwiejsze. Z myślą o osobach, które chciałyby rozwinąć swoje umiejętności w zakresie nawiązywania i utrzymywania relacji interpersonalnych, przygotowaliśmy cykl spotkań Treningów Umiejętności Społecznych (TUS), dla osób dorosłych.

Czytaj więcej
SERWIS WYKORZYSTUJE PLIK COOKIES W CELACH STATYSTYCZNYCH ORAZ PERSONALIZACJI USTAWIEŃ SERWISU
Serwis internetowy www.centrumsensum.pl (Sensum Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego) używa plików „cookies”. Więcej informacji o zastosowaniu i sposobie działania plików „cookies” znajduje się w nocie prawnej. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków.