Terapia schematów

08.07.2020

Autor: Sonia Nuc

Terapia Schematu (ang. Schema Therapy) stworzona została z myślą o osobach, u których zdiagnozowano zaburzenia osobowości, najczęściej występujące także z przewlekłymi zaburzeniami klinicznymi...

    

     Cześć!

     Dobrze, że jesteś.

     Najpewniej dlatego, że szukasz informacji na temat Terapii Schematu? A może po prostu byłeś ciekawy, czym jest taka terapia? Usiądź wygodnie, zaraz spróbujemy wszystko wytłumaczyć.
W tym miejscu możesz wybrać, czy prześledzić cały artykuł, czy od razu skierować się do interesującego Cię punktu, z tych które tutaj omówimy:

  • Pochodzenie metody i jej ugruntowanie w psychoterapii.
  • Czy Terapia Schematu to metoda dla mnie?
  • Jak wygląda terapia?
  • No dobrze, chcę spróbować - jak zacząć?
  • Pochodzenie metody i jej ugruntowanie w psychoterapii

     Terapia Schematu (ang. Schema Therapy) stworzona została z myślą o osobach, u których zdiagnozowano zaburzenia osobowości, najczęściej występujące także z przewlekłymi zaburzeniami klinicznymi (np. nawracającą depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami odżywiania itd.). Metoda należy do tzw. trzeciej fali Terapii Poznawczo-Behawioralnej (CBT).

     Nie jesteśmy na uczelnianym wykładzie, dlatego w najbardziej przystępnym ujęciu powiedzieć można, że Terapia Poznawczo-Behawioralna, cechuje się mocno ustrukturyzowanym stylem, wymaga współdziałania terapeuty i pacjenta, ma jasno określone cele i najczęściej jest krótkoterminowa. Ze względu na swoją dużą skuteczność jest obecnie chętnie proponowana przez specjalistów i lubiana przez odbiorców, czyli pacjentów. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest metodą wystarczającą. Na przykład, gdy rozpoznanie (tak jak wspomnieliśmy wyżej) jest złożone. W takich wypadkach specjalista zdecyduje o wykorzystaniu Terapii Schematu.

     W praktyce zarówno terapeuta jak i pacjent, zwracać będą dużą uwagę na przymierze terapeutyczne oraz relację terapeutyczną. Terapia Schematu integruje założenia terapii CBT, psychodynamicznej oraz Gestalt. To wszechstronny model, w dużej mierze oparty jest na podejściu poznawczym i przystępny w swojej narracji. W trakcie pracy sięga się “głębiej” by odkryć i zrozumieć wczesne nieadaptacyjne schematy. Terapia ta daje nadzieję na poradzenie sobie z przewlekłymi problemami, trudnościami w bliskich związkach, bolesnymi wspomnieniami i wzorcami zachowań z dzieciństwa.

Czy Terapia Schematu to metoda dla mnie?

     Jeśli masz wrażenie, czy nawet konkretne dowody na to, że w Twoim życiu pewne sytuacje powtarzają się bez końca (np. wchodzisz w relację z podobnymi do siebie osobami, relacje te nie są satysfakcjonujące, a czasem nawet potrafią być krzywdzące). Myślisz, że “przecież zawsze tak było”, ale jednocześnie otoczenie często daje Ci do zrozumienia, że Twoje sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami “nie są w porządku” lub sam widzisz w nich elementy autodestrukcji...
     W szkole lub w życiu zawodowym od lat zmagasz się z tymi samymi trudnościami i nie potrafisz samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie “co jest przyczyną i jak temu zaradzić?”. Funkcjonujesz poniżej swoich możliwości, a ogólna jakość życia wydaje Ci się dużo niższa niż byś sobie tego życzył...
     We wcześniejszych latach korzystałeś już z terapii, ale nawet zakończona z sukcesem nie pozwoliła uporać się z wciąż powracającymi wzorcami zachowań...                             

Odpowiedź brzmi - tak!

Jak wygląda terapia?

     Przede wszystkim, jak każda terapia, jest indywidualna i opiera się na Twoich celach, korzystać będzie z Twoich doświadczeń i wymaga Twojego zaangażowania. To ważne, bo zdarza się, że w trakcie razem z terapeutą napotkacie na różne przeszkody, wtedy warto wrócić pamięcią do tych słów - jesteś ważny dla sukcesu swojej terapii, tak jak Twoja terapia nie ma szansy się udać bez Ciebie!

     Razem z terapeutą, odnosić się będziecie do podstawowych i uniwersalnych potrzeb emocjonalnych. Wszyscy posiadamy takie potrzeby! Należą do nich: bezpieczne przywiązanie do innych (opieka, troska, akceptacja), autonomia wraz z kompetencją i poczuciem tożsamości, wolność do wyrażania swoich prawdziwych potrzeb i emocji, spontaniczność i zabawa oraz realistyczne granice i umiejętność samokontroli.

     Gdy będziecie pochylać się nad Twoim przypadkiem okazać się może, że nie wszystkie z tych potrzeb były w dzieciństwie zaspokajane. To właśnie wtedy w naszym życiu tworzą się nieadaptacyjne schematy. Schematy działają tak, by stale podtrzymywać nasze poczucie logiki procesu poznawczego. Działają jak “skróty”, które szybko pozwalają nam zinterpretować, co “wydaje się” prawdziwe i tym samym oszczędzić czas na drobiazgową analizę każdej informacji. Gdy nasze schematy działają poprawnie, faktycznie życie staje się prostsze. Czasem jednak, w wyniku doświadczeń, ocena sytuacji jest prowizoryczna, często niedokładna lub zniekształcona. Takie właśnie “błędy” naszego logicznego systemu sprawiają, że w naszym życiu wciąż odtwarzają się te same, trudne, sytuacje.

     Terapeuta jest więc osobą, która pomoże rozwikłać poplątane ścieżki łączące przeszłość z teraźniejszością. Na bazie Waszej wspólnej wiedzy stworzycie nową “instrukcję obsługi” Ciebie i Twojego świata. Do tego celu terapeuta może wykorzystać szereg technik. Mogą to być ćwiczenia wyobrażeniowe w trakcie sesji, prace własne do wykonania w domu, wspólnie uzgodnione eksperymenty behawioralne. Nie wszystkie będą łatwe, ale uwierz mi - warto! Wiele problemów, które nawarstwiły się przez lata wymagać będą czasu, byś mógł zrozumieć i wprowadzić zmiany. Terapia Schematu to zazwyczaj proces, który w praktyce zajmuje od roku do dwóch lat pracy, systematycznych spotkań minimum raz w tygodniu.

     Dlaczego warto systematycznie pracować do samego końca? W kolejnych etapach pracy będziesz mógł sam wpływać na to co się z Tobą dzieje, odzyskasz prawo jazdy, by samodzielnie kierować własnym życiem. Rozumiejąc przeszłość i teraźniejszość będziesz wiedział dokąd chcesz dojechać!

No dobrze, chcę spróbować - jak zacząć?

     W Centrum Sensum terapeutą wykorzystującym Terapię Schematu oraz pracującym w nurcie CBT jest Sonia Nuc. Aby umówić się na spotkanie skontaktuj się z nami mailowo [email protected] bądź telefonicznie 573 921 771.

    Chciałbyś jeszcze o coś zapytać? Napisz: [email protected] . Jesteśmy tutaj dla Ciebie :)

 

Literatura:
1. Young, J. Klosko, M. Weishaar "Terapia schematów. Przewodnik praktyka"
2. Arnoud Arntz, Gitta Jacob "Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów"
3. Eshkol Rafaeli, David P. Bernstein, Jeffrey Young "Psychoterapia skoncentrowana na schematach"
4. Jeffrey Young, Janet S. Klosko "Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych"

Powróć do listy artykułów

Rezerwuj wizytę online

Umów się na spotkanie, to bardzo proste!

Rezerwuj wizytę
Obrazek listka

Przeczytaj ciekawe artykuły

Zdrowie psychiczne. Dlaczego wciąż tak trudno rozmawiać o nim otwarcie?

Pytanie o zdrowie somatyczne jest w naszej kulturze czymś naturalnym i traktowanym jako formułka grzecznościowa. Poczytujemy je za rodzaj uprzejmości i odpowiadamy zwykle bez oporów czy zażenowania. Inaczej jest w przypadku zdrowia psychicznego.

Czytaj więcej

Grupa wsparcia dla osób po rozstaniu

Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego "Sensum", zaprasza do grupy wsparcia dla osób, które rozstały się z partnerem.

Czytaj więcej

Grupa wsparcia dla rodziców i dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu

Tworzymy grupę wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu!

Czytaj więcej

O przygotowaniu dziecka do udzialu w przesluchaniu słów kilka

Uczestnictwo w postępowaniach sądowych, jest wydarzeniem stresującym, nawet jeśli dotyczy osoby dorosłej. Co zatem robić, jeśli przesłuchiwane musi być dziecko?

Czytaj więcej

Granice w rodzinie, czyli jak komunikować się bez złości.

Twoje dziecko rośnie i zaczyna coraz częściej sprawdzać, na ile mu pozwolisz? Masz wrażenie, że ze słodkiego bobasa zmienia się w małego łobuza? A może Twój przedszkolak rzadko z entuzjazmem reaguje na to, o co go poprosisz? Czujesz, że Twoje dziecko zaczyna "wchodzić Ci na głowę"?

Czytaj więcej

Kiedy udać się do logopedy?

Martwi Cię brak rozwoju mowy Twojego dziecka? A może chcesz sprawdzić czy Twoja pociecha wypowiada głoski adekwatnie do wieku? Jesteś osobą dorosłą i zmagasz się z trudnością w artykułowaniu pewnych słów?

Czytaj więcej

Kilka słów o wsparciu rozwoju dziecka

Rozwój Twojego dziecka przebiega inaczej, niż u jego rówieśników ? Martwi Cię to, że Twoje pociecha często się potyka, niespodziewanie popada w ataki złości, przejawia problemy w koncentracji uwagi i łatwo się rozprasza? Warto wesprzeć rozwój Twojego dziecka!

Czytaj więcej

O syndromie gotującej się żaby

Zgadzamy się na sytuacje, które są niekorzystne i długotrwałe, a pomimo odczuwanego dyskomfort nie potrafimy ich przerwać. Powodów może być wiele: toksyczny związek, zależność emocjonalna czy nieumiejętność określenia, co dzieję się wokół nas. Być może to właśnie Ty tolerujesz trudną sytuacje, tak długo, póki nie spowoduje ona wypalenia? Chcielibyśmy przybliżyć Ci historię o żabie, która nie wiedziała, że się właśnie gotuje.

Czytaj więcej

Chroń głowę przed koronawirusem

Za sprawą koronawirusa znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która jest niezwykle trudna. Borykamy się z izolacją, wytrwale sprawdzamy doniesienia dotyczące wzrostu zachorowań, snujemy wizje, kiedy wrócimy. Staramy się racjonalnie podchodzić do wszelkich doniesień, jednak w wielu z nas potęguje się niepokój o zdrowie swoje i najbliższych, pracę, plany czy płynność finansową.

Czytaj więcej

Kiedy rodzice się rozwodzą...

Co drugie dziecko przeżyje rozstanie swoich rodziców, zanim ukończy szesnasty rok życia. Na każde trzy zawarte małżeństwa ,przypadają dwa rozwody. Jedna czwarta dzieci doświadcza stresu z powodu rozpadu rodziny. Jedno dziecko na pięcioro mieszka z samotnym rodzicem. Milion dzieci żyje w przybranych rodzinach.

Czytaj więcej

Aparat ortodontyczny, a prawidłowe połykanie

Zdarza się, że dorośli odwiedzający gabinety ortodontyczne słyszą „Proszę o konsultację u logopedy”. Większości nasuwa się pytanie „Dlaczego? Przecież wymawiam słowa wyraźnie i jako dziecko nie miałam/em problemów z mową.” To zjawisko dotyczy również rodziców dzieci, którzy nie zauważyli żadnych nieprawidłowości w wymowie pociechy, a jednak są kierowani na terapię logopedyczną.

Czytaj więcej

O rozwodzie słów kilka

Rozwód klasyfikowany jest, jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Bez względu na powód rozstania czy płeć, staje się końcem jednego etapu i początkiem drugiego - nowego. Rozwód wymaga odnalezienia się w nowej sytuacji i roli, a także konieczności zmierzenia się z szeregiem emocji, które pojawiają się wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowego, nieznanego dotąd życia. Jak wyglądają etapy rozwodu? Jakie wyzwania na Ciebie czekają? Jak wygląda rozwód okiem psychologa?

Czytaj więcej

Psycholog biegły sądowy, czyli kto?

Psychologia sądowa to subdyscyplina psychologii stosowanej, zajmującą się zbieraniem, badaniem i przedstawianiem dowodów dla celów sądowych. Przedmiotem zainteresowania psychologa sądowego, określanego biegłym sądowym z zakresu psychologii, jest człowiek uczestniczący w procedurach prawnych w fazie postępowania przygotowawczego lub sadowego – jako podejrzany lub oskarżony o czyn karalny, ofiara przestępstwa lub świadek zdarzeń stanowiących przedmiot sprawy.

Czytaj więcej

Terapia schematów

Terapia Schematu (ang. Schema Therapy) stworzona została z myślą o osobach, u których zdiagnozowano zaburzenia osobowości, najczęściej występujące także z przewlekłymi zaburzeniami klinicznymi...

Czytaj więcej

Pomoc psychologiczna w okresie okołoporodowym

Ciąża to okres dużych zmian w życiu, co wymaga przystosowania się do nowej sytuacji. Zwykle kobiety, bliskie osoby i otoczenie, skupiają się w tym czasie na tym, co dzieje się z ciałem, natomiast wiedza o tym, co dzieje się w psychice, jest dużo mniej powszechna.

Czytaj więcej

Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci (TUS)

Ruszamy we wrześniu! Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci (TUS), to cykliczne zajęcia grupowe o określonej i stałej strukturze, które są ukierunkowane na rozwijanie kompetencji społecznych, komunikacyjnych i emocjonalnych. Sam trening prowadzony jest w sposób atrakcyjny dla dzieci, łącząc zasady gier społecznych z nauką umiejętności niezbędnych w życiu każdego człowieka.

Czytaj więcej

Czym jest zdrada?

Pod pojęciem zdrady możemy rozumieć cały szereg zachowań, związanych z przekroczeniem granic intymności, lojalności i zaufania w związku. Nie da się wyodrębnić jednej definicji zdrady, gdyż każdy z partnerów, może ją rozumieć inaczej. Na jej ukształtowanie mają wpływ między innymi kultura, wychowanie czy wcześniejsze związkowe doświadczenia. Pojęcie to cały czas ewoluuje, jakkolwiek, najbardziej rozpowszechnione jest rozróżnienie na zdradę fizyczną i emocjonalną.

Czytaj więcej

Zdrada – koniec czy nowy początek?

Para z doświadczeniem zdrady staje, przed decyzją: co dalej? Odpowiedź może być różna, niektórzy od razu zakończą relację, inni będą próbowali żyć, jakby nic się nie stało, a jeszcze inni będą się rozstawać i schodzić na nowo. Bez względu na decyzję warto zastanowić się, jak znaleźliśmy się w tym miejscu, bo zdrada nie pojawia się znikąd. Rzadko zdarza się nagle i najczęściej nie jest początkiem kryzysu w związku, a skutkiem przeżywanych wcześniej trudności w relacji.

Czytaj więcej

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – czego się spodziewać?

Umówiłaś/eś się na pierwszą wizytę u psychoterapeuty i jesteś pełna/en obaw? A może chciałabyś/chciałbyś zarezerwować wizytę, ale Twoje obawy Cię przed tym powstrzymują? Nie wiesz, co Cię czeka, o co zostaniesz zapytana/y, boisz się, że nie zaufasz swojemu psychoterapeucie na tyle, żeby szczerze z nim porozmawiać…

Czytaj więcej

Wysokie napięcie emocjonalne. Jak sobie z nim poradzić?

Dość często pod wpływem dużego napięcia emocjonalnego, natłoku spraw codziennych, kiedy przychodzi noc i możliwość upragnionego odpoczynku...nie możemy zasnąć. Napięcie nerwowe jest reakcją na trudne, stresujące sytuacje, które o ile występują krótkotrwale, mobilizują nas do działania, jednak ich długotrwałość, wyniszcza organizm. Ciągły stres prowadzi do ogólnego osłabienia, przewlekłego zmęczenia, spadku energii czy właśnie trudności z zasypianiem.

Czytaj więcej

5 mitów o psychoterapii - część I

Przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty zazwyczaj pojawia się wiele wątpliwości. Część z nich dotyczy samego spotkania ze specjalistą i jego formy, inne, emocji które wizycie będą towarzyszyć.

Czytaj więcej

5 mitów o psychoterapii - część II

Przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty zazwyczaj pojawia się wiele wątpliwości. Część z nich dotyczy samego spotkania ze specjalistą i jego formy, inne, emocji które wizycie będą towarzyszyć.

Czytaj więcej
SERWIS WYKORZYSTUJE PLIK COOKIES W CELACH STATYSTYCZNYCH ORAZ PERSONALIZACJI USTAWIEŃ SERWISU
Serwis internetowy www.centrumsensum.pl (Sensum Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego) używa plików „cookies”. Więcej informacji o zastosowaniu i sposobie działania plików „cookies” znajduje się w nocie prawnej. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków.