Kiedy udać się do logopedy?

12.11.2019

Autor: Marta Dziewierska

Martwi Cię brak rozwoju mowy Twojego dziecka? A może chcesz sprawdzić czy Twoja pociecha wypowiada głoski adekwatnie do wieku? Jesteś osobą dorosłą i zmagasz się z trudnością w artykułowaniu pewnych słów?

     Warto skorzystać z pomocy logopedy, który przeprowadzi kompleksową diagnozę i w przypadku konieczności zastosuje terapię adekwatną do potrzeb Twojego dziecka. To wszystko wydaje się trudne i zawiłe? Poniżej przedstawiamy krok po kroku cały świat logopedii :)

Kim jest logopeda?

     Zacznijmy od tego, kim tak na prawdę jest logopeda? Lekarzem? Pedagogiem? Psychologiem? Logopeda to na ogół pedagog, psycholog bądź filolog, który uzupełnił swoje wykształcenie o dwuletnie studia z zakresu logopedii. Ukończenie studiów na tym kierunku, daje prawo do zajmowania się diagnozą, stymulacją rozwoju mowy, terapią zaburzeń m.in. artykulacji, mowy, głosu, języka pisanego, karmienia i połykania, a także zaburzeń powstałych na podłożu neurologicznym oraz profilaktyką. Logopeda pracuje także z dziećmi z dysleksją, niedokładnym lub opóźnionym rozwojem mowy, autyzmem lub zespołem Aspergera.

Jak pracuje logopeda?

     Pracę z logopedą rozpoczyna się od spotkania, które służy dokonaniu diagnozy logopedycznej. W tym celu wykonywany jest wywiad diagnostyczny z rodzicem (w przypadku dzieci) lub dorosłym Pacjentem. Podczas rozmowy ważne jest podanie informacji dotyczących wieku, okresu w którym pojawiały się pierwsze słowa oraz wyglądu etapów rozwóju mowy, a takze przebytych chorób. Dodatkowo, przydatne są informacje dotyczące innych członków rodziny, którzy przejawiali wady wymowy.

     W następnym kroku logopeda ogląda narządy mowy, ze szczególnym uwzględnieniem budowy języka, podniebienia, a także warg i ruchomości żuchwy). W przypadku wątpliwości, Pacjent może zostać skierowany na badanie słuchu lub do lekarza laryngologa czy neurologa. Po wykonaniu diagnozy określone zostają cele do pracy, Pacjent natomiast rozpoczyna terapię logopedyczną.

     Podczas zajęć z logopedą dobierane są różne formy pracy, wśród których wymienić można: masaż logopedyczny, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynne, zadania rozwijające mowę, zabawy i gry logopedyczne czy też ćwiczenia w naśladowaniu. Część pracy logopedycznej w postaci "zadań domowych", wykonywana jest także samodzielnie przez Pacjenta. Zadania te, stanowią niezwykle ważną kwestią w utrwalaniu poprawnej mowy. 

     Forma terapii logopedycznej dopasowywana jest do wieku Pacjenta w taki sposób, który czyni ją atrakcyjną i wspomaga regularna pracę nad osiągnięciem oczekiwanych efektów.

Kiedy zgłosić się do logopedy?

Do logopedy należy się zgłosić, gdy Twoje dziecko:

 • po ukończeniu pierwszego roku życia, nie wypowiada prostych słów (mama, tata, baba, bobo itp.)
 • po ukończeniu drugiego roku życia, wypowiada tylko kilka słów i nie łączy ich razem
 • mając trzy latka przekazuje treści niezrozumiałe dla otoczenia
 • ukończyło cztery lata, a głoski [s], [z],[c] [dz] wypowiada jako [ś], [ź], [ć], [dź]
 • skończyło siedem lub osiem lat, a w jego wymowie nie zauważysz prób wymówienia głoski [r]

 

Bez względu na wiek dziecka, powodem do konsultacji logopedycznej jest także:

 • nadmierne ślinienie się, ssanie warg, policzków lub kciuka
 • nawykowe oddychanie przez usta lub ograniczone ruchy języka
 • wkładanie języka między zęby, podczas czynności dnia codziennego np. mówienia czy zabawy
 • brak umiejętności "posłania całuska", a więc ułożenia ust w "dzióbek"
 • brak płynnej mowy charakteryzujący się powtarzanymi dźwiękami mowy, sylabami, wyrazami i/lub przeciąganiem dźwięków mowy czy wyrazów, a także "blokowaniem się" na początku wypowiadanego słowa
 • mowa bezdźwięczna lub niewyraźna
 • brak kontaktu wzrokowego z rozmówcą

Wczesna i skuteczna terapia logopedyczna, przekłada się na prawidłowy i szczęśliwy rozwój Twojego dziecka.

A co z Pacjentami dorosłymi?

     Podobnie, jak w przypadku dzieci, także w odniesieniu do osób dorosłych, które zmagają się z trudnościami w artykułowaniu pewnych głosek lub uważają, że Ich mowa jest niezrozumiała dla otoczenia, wskazane jest zasięgniecie porady logopedy.

Należy pamiętać, że wiek nie jest żadnym przeciwskazaniem do podjęcia terapii logopedycznej - znaczenie ma tu połączenie konsekwentnej pracy z logopedą oraz wykonywanych samodzielnie ćwiczeń. Skutkiem natomiast, będzie wyraźne podniesienie komfortu życia Pacjenta oraz relacji z innymi ludźmi.

Jak i gdzie uzyskać pomoc logopedy?

     Na zajęcia z logopedą, zapraszamy do Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego „Sensum”, gdzie nasz doświadczony logopeda - Pani Justyna Surdyga - Mikuła, przyjmuje w każdą środę, w godzinach 13:00 - 20:00. Pani Justyna zajmuje się zarówno pracą z dziećmi, jak i młodzieżą oraz osobami dorosłymi.

Informacje i zapisy pod numerem telefonu 573 921 771 lub mailowo: [email protected]

Powróć do listy artykułów

Rezerwuj wizytę online

Umów się na spotkanie, to bardzo proste!

Rezerwuj wizytę
Obrazek listka

Przeczytaj ciekawe artykuły

Zdrowie psychiczne. Dlaczego wciąż tak trudno rozmawiać o nim otwarcie?

Pytanie o zdrowie somatyczne jest w naszej kulturze czymś naturalnym i traktowanym jako formułka grzecznościowa. Poczytujemy je za rodzaj uprzejmości i odpowiadamy zwykle bez oporów czy zażenowania. Inaczej jest w przypadku zdrowia psychicznego.

Czytaj więcej

Grupa wsparcia dla osób po rozstaniu

Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego "Sensum", zaprasza do grupy wsparcia dla osób, które rozstały się z partnerem.

Czytaj więcej

Grupa wsparcia dla rodziców i dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu

Tworzymy grupę wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu!

Czytaj więcej

O przygotowaniu dziecka do udzialu w przesluchaniu słów kilka

Uczestnictwo w postępowaniach sądowych, jest wydarzeniem stresującym, nawet jeśli dotyczy osoby dorosłej. Co zatem robić, jeśli przesłuchiwane musi być dziecko?

Czytaj więcej

Granice w rodzinie, czyli jak komunikować się bez złości.

Twoje dziecko rośnie i zaczyna coraz częściej sprawdzać, na ile mu pozwolisz? Masz wrażenie, że ze słodkiego bobasa zmienia się w małego łobuza? A może Twój przedszkolak rzadko z entuzjazmem reaguje na to, o co go poprosisz? Czujesz, że Twoje dziecko zaczyna "wchodzić Ci na głowę"?

Czytaj więcej

Kiedy udać się do logopedy?

Martwi Cię brak rozwoju mowy Twojego dziecka? A może chcesz sprawdzić czy Twoja pociecha wypowiada głoski adekwatnie do wieku? Jesteś osobą dorosłą i zmagasz się z trudnością w artykułowaniu pewnych słów?

Czytaj więcej

Kilka słów o wsparciu rozwoju dziecka

Rozwój Twojego dziecka przebiega inaczej, niż u jego rówieśników ? Martwi Cię to, że Twoje pociecha często się potyka, niespodziewanie popada w ataki złości, przejawia problemy w koncentracji uwagi i łatwo się rozprasza? Warto wesprzeć rozwój Twojego dziecka!

Czytaj więcej

O syndromie gotującej się żaby

Zgadzamy się na sytuacje, które są niekorzystne i długotrwałe, a pomimo odczuwanego dyskomfort nie potrafimy ich przerwać. Powodów może być wiele: toksyczny związek, zależność emocjonalna czy nieumiejętność określenia, co dzieję się wokół nas. Być może to właśnie Ty tolerujesz trudną sytuacje, tak długo, póki nie spowoduje ona wypalenia? Chcielibyśmy przybliżyć Ci historię o żabie, która nie wiedziała, że się właśnie gotuje.

Czytaj więcej

Chroń głowę przed koronawirusem

Za sprawą koronawirusa znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która jest niezwykle trudna. Borykamy się z izolacją, wytrwale sprawdzamy doniesienia dotyczące wzrostu zachorowań, snujemy wizje, kiedy wrócimy. Staramy się racjonalnie podchodzić do wszelkich doniesień, jednak w wielu z nas potęguje się niepokój o zdrowie swoje i najbliższych, pracę, plany czy płynność finansową.

Czytaj więcej

Kiedy rodzice się rozwodzą...

Co drugie dziecko przeżyje rozstanie swoich rodziców, zanim ukończy szesnasty rok życia. Na każde trzy zawarte małżeństwa ,przypadają dwa rozwody. Jedna czwarta dzieci doświadcza stresu z powodu rozpadu rodziny. Jedno dziecko na pięcioro mieszka z samotnym rodzicem. Milion dzieci żyje w przybranych rodzinach.

Czytaj więcej

Aparat ortodontyczny, a prawidłowe połykanie

Zdarza się, że dorośli odwiedzający gabinety ortodontyczne słyszą „Proszę o konsultację u logopedy”. Większości nasuwa się pytanie „Dlaczego? Przecież wymawiam słowa wyraźnie i jako dziecko nie miałam/em problemów z mową.” To zjawisko dotyczy również rodziców dzieci, którzy nie zauważyli żadnych nieprawidłowości w wymowie pociechy, a jednak są kierowani na terapię logopedyczną.

Czytaj więcej

O rozwodzie słów kilka

Rozwód klasyfikowany jest, jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Bez względu na powód rozstania czy płeć, staje się końcem jednego etapu i początkiem drugiego - nowego. Rozwód wymaga odnalezienia się w nowej sytuacji i roli, a także konieczności zmierzenia się z szeregiem emocji, które pojawiają się wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowego, nieznanego dotąd życia. Jak wyglądają etapy rozwodu? Jakie wyzwania na Ciebie czekają? Jak wygląda rozwód okiem psychologa?

Czytaj więcej

Psycholog biegły sądowy, czyli kto?

Psychologia sądowa to subdyscyplina psychologii stosowanej, zajmującą się zbieraniem, badaniem i przedstawianiem dowodów dla celów sądowych. Przedmiotem zainteresowania psychologa sądowego, określanego biegłym sądowym z zakresu psychologii, jest człowiek uczestniczący w procedurach prawnych w fazie postępowania przygotowawczego lub sadowego – jako podejrzany lub oskarżony o czyn karalny, ofiara przestępstwa lub świadek zdarzeń stanowiących przedmiot sprawy.

Czytaj więcej

Terapia schematów

Terapia Schematu (ang. Schema Therapy) stworzona została z myślą o osobach, u których zdiagnozowano zaburzenia osobowości, najczęściej występujące także z przewlekłymi zaburzeniami klinicznymi...

Czytaj więcej

Pomoc psychologiczna w okresie okołoporodowym

Ciąża to okres dużych zmian w życiu, co wymaga przystosowania się do nowej sytuacji. Zwykle kobiety, bliskie osoby i otoczenie, skupiają się w tym czasie na tym, co dzieje się z ciałem, natomiast wiedza o tym, co dzieje się w psychice, jest dużo mniej powszechna.

Czytaj więcej

Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci (TUS)

Ruszamy we wrześniu! Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci (TUS), to cykliczne zajęcia grupowe o określonej i stałej strukturze, które są ukierunkowane na rozwijanie kompetencji społecznych, komunikacyjnych i emocjonalnych. Sam trening prowadzony jest w sposób atrakcyjny dla dzieci, łącząc zasady gier społecznych z nauką umiejętności niezbędnych w życiu każdego człowieka.

Czytaj więcej

Czym jest zdrada?

Pod pojęciem zdrady możemy rozumieć cały szereg zachowań, związanych z przekroczeniem granic intymności, lojalności i zaufania w związku. Nie da się wyodrębnić jednej definicji zdrady, gdyż każdy z partnerów, może ją rozumieć inaczej. Na jej ukształtowanie mają wpływ między innymi kultura, wychowanie czy wcześniejsze związkowe doświadczenia. Pojęcie to cały czas ewoluuje, jakkolwiek, najbardziej rozpowszechnione jest rozróżnienie na zdradę fizyczną i emocjonalną.

Czytaj więcej

Zdrada – koniec czy nowy początek?

Para z doświadczeniem zdrady staje, przed decyzją: co dalej? Odpowiedź może być różna, niektórzy od razu zakończą relację, inni będą próbowali żyć, jakby nic się nie stało, a jeszcze inni będą się rozstawać i schodzić na nowo. Bez względu na decyzję warto zastanowić się, jak znaleźliśmy się w tym miejscu, bo zdrada nie pojawia się znikąd. Rzadko zdarza się nagle i najczęściej nie jest początkiem kryzysu w związku, a skutkiem przeżywanych wcześniej trudności w relacji.

Czytaj więcej

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – czego się spodziewać?

Umówiłaś/eś się na pierwszą wizytę u psychoterapeuty i jesteś pełna/en obaw? A może chciałabyś/chciałbyś zarezerwować wizytę, ale Twoje obawy Cię przed tym powstrzymują? Nie wiesz, co Cię czeka, o co zostaniesz zapytana/y, boisz się, że nie zaufasz swojemu psychoterapeucie na tyle, żeby szczerze z nim porozmawiać…

Czytaj więcej

Wysokie napięcie emocjonalne. Jak sobie z nim poradzić?

Dość często pod wpływem dużego napięcia emocjonalnego, natłoku spraw codziennych, kiedy przychodzi noc i możliwość upragnionego odpoczynku...nie możemy zasnąć. Napięcie nerwowe jest reakcją na trudne, stresujące sytuacje, które o ile występują krótkotrwale, mobilizują nas do działania, jednak ich długotrwałość, wyniszcza organizm. Ciągły stres prowadzi do ogólnego osłabienia, przewlekłego zmęczenia, spadku energii czy właśnie trudności z zasypianiem.

Czytaj więcej

5 mitów o psychoterapii - część I

Przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty zazwyczaj pojawia się wiele wątpliwości. Część z nich dotyczy samego spotkania ze specjalistą i jego formy, inne, emocji które wizycie będą towarzyszyć.

Czytaj więcej

5 mitów o psychoterapii - część II

Przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty zazwyczaj pojawia się wiele wątpliwości. Część z nich dotyczy samego spotkania ze specjalistą i jego formy, inne, emocji które wizycie będą towarzyszyć.

Czytaj więcej
SERWIS WYKORZYSTUJE PLIK COOKIES W CELACH STATYSTYCZNYCH ORAZ PERSONALIZACJI USTAWIEŃ SERWISU
Serwis internetowy www.centrumsensum.pl (Sensum Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego) używa plików „cookies”. Więcej informacji o zastosowaniu i sposobie działania plików „cookies” znajduje się w nocie prawnej. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków.