O rozwodzie słów kilka

17.06.2020

Autor: Marta Dziewierska

Rozwód klasyfikowany jest, jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Bez względu na powód rozstania czy płeć, staje się końcem jednego etapu i początkiem drugiego - nowego. Rozwód wymaga odnalezienia się w nowej sytuacji i roli, a także konieczności zmierzenia się z szeregiem emocji, które pojawiają się wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowego, nieznanego dotąd życia. Jak wyglądają etapy rozwodu? Jakie wyzwania na Ciebie czekają? Jak wygląda rozwód okiem psychologa?

Etapy rozwodu

     Z sytuacją rozwodu dwojga ludzi spotykasz się często - w gronie znajomych, rodziny. Już wtedy zauważasz, że każda z tych sytuacji jest inna, towarzyszą jej inne emocje i zachowania. Nie ma wyrobionego schematu działania czy gotowych wzorców. Uznaje się, że proces rozwodu można podzielić na trzy etapy, które są z sobą nierozłączne. Zdarzają się sytuacje, kiedy trwanie w jednej z faz, rozciąga się nawet na przestrzeni kilku lat.

    W pierwszym etapie dominują negatywne emocje (złość, smutek, niechęć, impulsywne zachowania, problemy z wykonywaniem codziennych czynności czy dezorganizacja życia zawodowego). Początkowo wspólnie z partnerem lub partnerką dzielisz mieszkanie, fundusze, opiekę nad dziećmi. Całości jednak prześwietla poczucie beznadziejności w związku, braku spełnienia, rozumienia przez drugą osobę, odrzucenia fizycznego. Zdarzają się sytuacje, że w tym etapie występuje przemoc fizyczna, która nigdy nie miała miejsca, ataki złości, wielogodzinne kłótnie.

Etap ten kończy się decyzją o rozwodzie oraz wyprowadzką jednego z małżonków, trwa od kilku miesięcy do około dwóch lat.

     Etap drugi, to etap przejściowy. Charakteryzuje się budowaniem nowych relacji w innych rodzinach, wchodzeniem w nowe, nieznane role, zmianą stylu życia, wchodzeniem w nowe znajomości. To czas prób i błędów, wzlotów i upadków, ponieważ wiele decyzji jest podejmowanych eksperymentalnie, jako sprawdzenie siebie i otoczenia. Pojawia się tutaj cały wachlarz stanów emocjonalnych: poczucie odrzucenia, gniew, chęć szybkiego zapomnienia o negatywnych przeżyciach, kończąc na impulsywnych działaniach, stanach euforii, poczuciu wolności i niezależności.

Etap drugi trwa kilka lat.

    Poczucie stabilizacji jest oznaką wkroczenia w trzeci etap. Każdy z partnerów odbudował swojego poczucie własnej wartości, zmierzył się z bólem i gniewem po rozwodzie. Partnerzy skupiają się na swoim nowym życiu, potrafią w nim funkcjonować oraz zaakceptować zmiany. Możliwe są rozmowy z byłym partnerem w atmosferze spokoju, bez dominacji negatywnych emocji.

Opisane etapy to dopiero początek zmian. Każdy życiowy kryzys, którym bez wątpienia jest rozwód niesie ze sobą lęk przed tym co nowe i nieznane. Warto jednak zauważyć, że rozstanie także pokazuje Tobie wiele możliwości!

Rozwód okiem psychologa

     Rozwód wiąże się w kilkoma zadaniami, z którymi dorośli muszą się zmierzyć. Kluczowe są tutaj dwa aspekty. Pierwszy z nich dotyczy odbudowania swojego życia, poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości, aby móc wykorzystać druga szansę, jaką daje rozstanie. Drugi natomiast wymaga ochrony dzieci przed angażowaniem ich w konflikty okołorozwodowe.

Nie ma co ukrywać, że zadania te nie są proste do wykonania, kiedy czujesz natłok zmiennych emocji, chaosu, wewnętrznego rozdarcia, ale są one konieczne do wejścia w nowy etap, bez śladu przeszłości. Pierwsze zadanie wiąże się z wykonaniem kolejnych, które są jego składowymi. Jakie to składowe? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zakończyć małżeństwo

     Naturalnym jest, że sposób zakończenia małżeństwa, silnie wpływa na późniejsze relacje z byłym małżonkiem. Jeśli jedna ze stron odkrywa romans współmałżonka, odchodzi bez uprzedzenia z dziećmi, zostawia list pożegnalny, to w drugiej osobie uruchamiają się destrukcyjne zachowania, gniew, chęć zemsty, poczucie bycia oszukanym, co silnie rzutuje na próbę budowania nowych relacji z innym partnerem oraz znacząco wydłuża proces pogodzenia się z rozpadem małżeństwa.

Ważne jest, aby w miarę możliwości, zakończenie małżeństwa przebiegało w atmosferze wzajemnego szacunku do partnera, chęci ograniczenia negatywnych emocji dla obu stron czy obarczania winą. Do tego dochodzi kwestia uregulowania opieki nad dziećmi i podziałem wspólnego majątku. Najlepiej aby każda ze stron, dorośli jak i dzieci, ponosili jak najmniej kosztów emocjonalnych związanych z rozwodem. W tym etapie zdarza się, że nieunikniona jest pomoc mediatora sądowego, który będzie starał się wraz z byłymi partnerami wypracować wspólne ustalenia.

Żałoba po stracie

     Etap ten rozpoczyna się już w momencie podjęcia decyzji o rozpadzie małżeństwa, a trwać może nawet kilka lat, jeżeli w jednym z małżonków nie ma zgody na odejście drugiej osoby. Niezwykle ważne jest tutaj uporanie się z bólem po stracie i negatywnymi emocjami. Zdarzają się sytuacje, w których będziesz potrzebować symbolicznych działań, w celu rozliczenia się z nieudanym małżeństwem, np. sprzedaż wspólnego mieszkania, wyrzucenie prezentów od byłego partnera. Potrzebujesz stawić czoła negatywnym emocjom, wyładowaniu złości. Ukojenie mogą także przynieść sesje terapeutyczne z psychologiem, które pomogą przebrnąć przez trudny czas żałoby.

Jeśli ten etap nie zostanie przepracowany, trudno Ci będzie rozpocząć nowy etap w życiu, pozwolić sobie na bycie szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.

Odbudowanie siebie

     Szczególnie w związkach długotrwałych, zaciera się odrębna tożsamość małżonków. Bardzo silne zakorzenia się pojęcie “my” i to co wspólne, “ja” schodzi na boczny tor. Stopniowo przejmujecie swoje wzajemne przyzwyczajenia czy upodobania co do spędzania wolnego czasu. Powstaje symbioza między dwojgiem ludzi. Po rozstaniu trzeba na nowo odbudować swoje “ja”, poczucie, że mimo braku bliskiej osoby potrafimy dobrze funkcjonować osobno.

W tym etapie często odkrywasz nowe zainteresowania, poznajesz dotąd nieznane rzeczy. Pomocna w tym procesie jest terapia psychologiczna, która ma za zadanie odnaleźć zakurzone „ja” i pozwolić Ci funkcjonować, jako jako samodzielnej jednostce.

Złagodzić i opanować negatywne emocje

     Przeżycie złości, bólu, poczucia krzywdy czy wykorzystania, jest niezwykle trudnym zadaniem, jednak bez tego nie ruszysz dalej. Brak pracy nad gromadzącymi się emocjami, spowoduje pozostanie nawet na wiele lat w jednym punkcie, który nie pozwoli Ci ruszyć dalej.

Silne negatywne emocje, mogą doprowadzić do chęci zemsty na byłym partnerze objawiając się na przykład w postaci ograniczania kontaktu z dzieckiem, tak aby poczuć siłę władzy i dominacji. Niestety, w tym przypadku, największą krzywdę wyrządza się dziecku, a nie byłemu partnerowi.

Ruszyć do przodu

     Po rozwodzie pojawia się przestrzeń na odkrywanie nowego - wchodzenie w nowe relacje, umiejętność cieszenia się z tego, co jeszcze może przyjść. Niepowodzenie w małżeństwie nie musi oznaczać, że wszelkie Twoje relacje skończą się w podobny sposób. Pamiętaj, że każda z sytuacji kryzysowych, które Ciebie spotkały, powodują, że jesteś bogatsza/y o bardoz cenne doświadczenia. Wiara w swoje możliwości, zaufanie do siebie czy emocjonalna stabilność, wpływa pozytywnie nie tylko na Ciebie samego, ale i na sposób w jaki postrzegają Cię ludzie.

Odbudowa

     Czyli główne psychologiczne zadanie rozwodu. Jest to nic innego, jak satysfakcjonujące życie, bez przymusu zawierania kolejnego związku małżeńskiego lub zbudowanie nowej, trwałej relacji z drugą osobą. Jest to pełna akceptacja siebie ze wszystkimi słabymi i mocnymi stronami. Budowanie swojego szczęścia w oparciu o siebie samego.

Odbudowa polega na przejściu każdego z wcześniejszych etapów, pogodzeniu się z tym, co wydarzyło się w przeszłości i budowaniu siebie tak, jak tego chcemy. Umiejętnością cieszenia się z nowych wyzwań, poznawania się nowych ludzi, albo i nowej miłości.

     Z rozwodem wiąże się wiele emocji, jest to niezwykle trudny czas w życiu każdego człowieka. Wymaga przeorganizowania dotychczasowego życia, skonfrontowania się z dotychczasowymi przeżyciami, wyzwala także szereg negatywnych odczuć, jak złość czy poczucie beznadziejności.

Nie zostawaj z tym sam. Korzystaj ze wsparcia bliskich, przyjaciół. Pozwól sobie na płacz i złość, nie tłum w sobie emocji. Skorzystaj z pomocy specjalisty, który razem z Tobą przejdzie przez ten trudny okres, a następnie wspólnie z Tobą stworzy pełen wachlarz nowych możliwości.

 

Bibliografia:

Blakeslee S., Wallerstein J. (2006). Druga szansa. Mężczyźni,  kobiety i dzieci dziesięć lat po rozwodzie. Wydawnictwo: Charaktery.

Powróć do listy artykułów

Rezerwuj wizytę online

Umów się na spotkanie, to bardzo proste!

Rezerwuj wizytę
Obrazek listka

Przeczytaj ciekawe artykuły

Zdrowie psychiczne. Dlaczego wciąż tak trudno rozmawiać o nim otwarcie?

Pytanie o zdrowie somatyczne jest w naszej kulturze czymś naturalnym i traktowanym jako formułka grzecznościowa. Poczytujemy je za rodzaj uprzejmości i odpowiadamy zwykle bez oporów czy zażenowania. Inaczej jest w przypadku zdrowia psychicznego.

Czytaj więcej

Grupa wsparcia dla osób po rozstaniu

Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego "Sensum", zaprasza do grupy wsparcia dla osób, które rozstały się z partnerem.

Czytaj więcej

Grupa wsparcia dla rodziców i dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu

Tworzymy grupę wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu!

Czytaj więcej

O przygotowaniu dziecka do udzialu w przesluchaniu słów kilka

Uczestnictwo w postępowaniach sądowych, jest wydarzeniem stresującym, nawet jeśli dotyczy osoby dorosłej. Co zatem robić, jeśli przesłuchiwane musi być dziecko?

Czytaj więcej

Granice w rodzinie, czyli jak komunikować się bez złości.

Twoje dziecko rośnie i zaczyna coraz częściej sprawdzać, na ile mu pozwolisz? Masz wrażenie, że ze słodkiego bobasa zmienia się w małego łobuza? A może Twój przedszkolak rzadko z entuzjazmem reaguje na to, o co go poprosisz? Czujesz, że Twoje dziecko zaczyna "wchodzić Ci na głowę"?

Czytaj więcej

Kiedy udać się do logopedy?

Martwi Cię brak rozwoju mowy Twojego dziecka? A może chcesz sprawdzić czy Twoja pociecha wypowiada głoski adekwatnie do wieku? Jesteś osobą dorosłą i zmagasz się z trudnością w artykułowaniu pewnych słów?

Czytaj więcej

Kilka słów o wsparciu rozwoju dziecka

Rozwój Twojego dziecka przebiega inaczej, niż u jego rówieśników ? Martwi Cię to, że Twoje pociecha często się potyka, niespodziewanie popada w ataki złości, przejawia problemy w koncentracji uwagi i łatwo się rozprasza? Warto wesprzeć rozwój Twojego dziecka!

Czytaj więcej

O syndromie gotującej się żaby

Zgadzamy się na sytuacje, które są niekorzystne i długotrwałe, a pomimo odczuwanego dyskomfort nie potrafimy ich przerwać. Powodów może być wiele: toksyczny związek, zależność emocjonalna czy nieumiejętność określenia, co dzieję się wokół nas. Być może to właśnie Ty tolerujesz trudną sytuacje, tak długo, póki nie spowoduje ona wypalenia? Chcielibyśmy przybliżyć Ci historię o żabie, która nie wiedziała, że się właśnie gotuje.

Czytaj więcej

Chroń głowę przed koronawirusem

Za sprawą koronawirusa znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która jest niezwykle trudna. Borykamy się z izolacją, wytrwale sprawdzamy doniesienia dotyczące wzrostu zachorowań, snujemy wizje, kiedy wrócimy. Staramy się racjonalnie podchodzić do wszelkich doniesień, jednak w wielu z nas potęguje się niepokój o zdrowie swoje i najbliższych, pracę, plany czy płynność finansową.

Czytaj więcej

Kiedy rodzice się rozwodzą...

Co drugie dziecko przeżyje rozstanie swoich rodziców, zanim ukończy szesnasty rok życia. Na każde trzy zawarte małżeństwa ,przypadają dwa rozwody. Jedna czwarta dzieci doświadcza stresu z powodu rozpadu rodziny. Jedno dziecko na pięcioro mieszka z samotnym rodzicem. Milion dzieci żyje w przybranych rodzinach.

Czytaj więcej

Aparat ortodontyczny, a prawidłowe połykanie

Zdarza się, że dorośli odwiedzający gabinety ortodontyczne słyszą „Proszę o konsultację u logopedy”. Większości nasuwa się pytanie „Dlaczego? Przecież wymawiam słowa wyraźnie i jako dziecko nie miałam/em problemów z mową.” To zjawisko dotyczy również rodziców dzieci, którzy nie zauważyli żadnych nieprawidłowości w wymowie pociechy, a jednak są kierowani na terapię logopedyczną.

Czytaj więcej

O rozwodzie słów kilka

Rozwód klasyfikowany jest, jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Bez względu na powód rozstania czy płeć, staje się końcem jednego etapu i początkiem drugiego - nowego. Rozwód wymaga odnalezienia się w nowej sytuacji i roli, a także konieczności zmierzenia się z szeregiem emocji, które pojawiają się wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowego, nieznanego dotąd życia. Jak wyglądają etapy rozwodu? Jakie wyzwania na Ciebie czekają? Jak wygląda rozwód okiem psychologa?

Czytaj więcej

Psycholog biegły sądowy, czyli kto?

Psychologia sądowa to subdyscyplina psychologii stosowanej, zajmującą się zbieraniem, badaniem i przedstawianiem dowodów dla celów sądowych. Przedmiotem zainteresowania psychologa sądowego, określanego biegłym sądowym z zakresu psychologii, jest człowiek uczestniczący w procedurach prawnych w fazie postępowania przygotowawczego lub sadowego – jako podejrzany lub oskarżony o czyn karalny, ofiara przestępstwa lub świadek zdarzeń stanowiących przedmiot sprawy.

Czytaj więcej

Terapia schematów

Terapia Schematu (ang. Schema Therapy) stworzona została z myślą o osobach, u których zdiagnozowano zaburzenia osobowości, najczęściej występujące także z przewlekłymi zaburzeniami klinicznymi...

Czytaj więcej

Pomoc psychologiczna w okresie okołoporodowym

Ciąża to okres dużych zmian w życiu, co wymaga przystosowania się do nowej sytuacji. Zwykle kobiety, bliskie osoby i otoczenie, skupiają się w tym czasie na tym, co dzieje się z ciałem, natomiast wiedza o tym, co dzieje się w psychice, jest dużo mniej powszechna.

Czytaj więcej

Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci (TUS)

Ruszamy we wrześniu! Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci (TUS), to cykliczne zajęcia grupowe o określonej i stałej strukturze, które są ukierunkowane na rozwijanie kompetencji społecznych, komunikacyjnych i emocjonalnych. Sam trening prowadzony jest w sposób atrakcyjny dla dzieci, łącząc zasady gier społecznych z nauką umiejętności niezbędnych w życiu każdego człowieka.

Czytaj więcej

Czym jest zdrada?

Pod pojęciem zdrady możemy rozumieć cały szereg zachowań, związanych z przekroczeniem granic intymności, lojalności i zaufania w związku. Nie da się wyodrębnić jednej definicji zdrady, gdyż każdy z partnerów, może ją rozumieć inaczej. Na jej ukształtowanie mają wpływ między innymi kultura, wychowanie czy wcześniejsze związkowe doświadczenia. Pojęcie to cały czas ewoluuje, jakkolwiek, najbardziej rozpowszechnione jest rozróżnienie na zdradę fizyczną i emocjonalną.

Czytaj więcej

Zdrada – koniec czy nowy początek?

Para z doświadczeniem zdrady staje, przed decyzją: co dalej? Odpowiedź może być różna, niektórzy od razu zakończą relację, inni będą próbowali żyć, jakby nic się nie stało, a jeszcze inni będą się rozstawać i schodzić na nowo. Bez względu na decyzję warto zastanowić się, jak znaleźliśmy się w tym miejscu, bo zdrada nie pojawia się znikąd. Rzadko zdarza się nagle i najczęściej nie jest początkiem kryzysu w związku, a skutkiem przeżywanych wcześniej trudności w relacji.

Czytaj więcej

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – czego się spodziewać?

Umówiłaś/eś się na pierwszą wizytę u psychoterapeuty i jesteś pełna/en obaw? A może chciałabyś/chciałbyś zarezerwować wizytę, ale Twoje obawy Cię przed tym powstrzymują? Nie wiesz, co Cię czeka, o co zostaniesz zapytana/y, boisz się, że nie zaufasz swojemu psychoterapeucie na tyle, żeby szczerze z nim porozmawiać…

Czytaj więcej

Wysokie napięcie emocjonalne. Jak sobie z nim poradzić?

Dość często pod wpływem dużego napięcia emocjonalnego, natłoku spraw codziennych, kiedy przychodzi noc i możliwość upragnionego odpoczynku...nie możemy zasnąć. Napięcie nerwowe jest reakcją na trudne, stresujące sytuacje, które o ile występują krótkotrwale, mobilizują nas do działania, jednak ich długotrwałość, wyniszcza organizm. Ciągły stres prowadzi do ogólnego osłabienia, przewlekłego zmęczenia, spadku energii czy właśnie trudności z zasypianiem.

Czytaj więcej

5 mitów o psychoterapii - część I

Przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty zazwyczaj pojawia się wiele wątpliwości. Część z nich dotyczy samego spotkania ze specjalistą i jego formy, inne, emocji które wizycie będą towarzyszyć.

Czytaj więcej

5 mitów o psychoterapii - część II

Przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty zazwyczaj pojawia się wiele wątpliwości. Część z nich dotyczy samego spotkania ze specjalistą i jego formy, inne, emocji które wizycie będą towarzyszyć.

Czytaj więcej
SERWIS WYKORZYSTUJE PLIK COOKIES W CELACH STATYSTYCZNYCH ORAZ PERSONALIZACJI USTAWIEŃ SERWISU
Serwis internetowy www.centrumsensum.pl (Sensum Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego) używa plików „cookies”. Więcej informacji o zastosowaniu i sposobie działania plików „cookies” znajduje się w nocie prawnej. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków.