Pod pojęciem zdrady możemy rozumieć cały szereg zachowań, związanych z przekroczeniem granic intymności, lojalności i zaufania w związku. Nie da się wyodrębnić jednej definicji zdrady, gdyż każdy z partnerów, może ją rozumieć inaczej. Na jej ukształtowanie mają wpływ między innymi kultura, wychowanie czy wcześniejsze związkowe doświadczenia. Pojęcie to cały czas ewoluuje, jakkolwiek, najbardziej rozpowszechnione jest rozróżnienie na zdradę fizyczną i emocjonalną.
Zdrada fizyczna ma miejsce wtedy, gdy dojdzie do cielesnych, seksualnych kontaktów z osobą spoza związku. Może to być kontakt zarówno jednorazowy jak i wielokrotny. Przeważnie mężczyźni uważają ją za trudniejszą do wybaczenia.
Zdrada emocjonalna, polega na wytworzeniu bliskiej więzi z osobą trzecią, opartej na zaufaniu, trosce, wspólnym spędzaniu czasu oraz intymnych rozmowach. Wbrew pozorom, nawet jeśli nie towarzyszą jej kontakty seksualne, ten rodzaj zdrady jest, szczególnie przez kobiety, uznawany za bardzo raniący i w konsekwencji prowadzący do zakończenia związku.
Poświęcanie uwagi i dzielenie się intymnymi myślami z trzecią osobą, powoduje, że zdradzającemu brakuje siły i czasu na zaangażowanie się w codzienne życie w związku. Może to prowadzić do utraty zaufania oraz poczucia zaniedbania i odrzucenia przez osobę zdradzoną. Często zdrada emocjonalna jest wstępem do zdrady fizycznej.
Wraz z rozwojem technologii, pojawiły się nowe możliwości do poznawania potencjalnych partnerów seksualnych. Zmieniła się również definicja zdrady, a nawet zaczęto mówić o mikrozdradach, czyli np. przekraczających granice kontaktach w mediach społecznościowych.
Internet daje nam złudne poczucie anonimowości, które może być wykorzystywane przez osoby szukające nowych doznań. Może to być oglądanie treści erotycznych, zawieranie znajomości na różnego rodzaju czatach czy w aplikacjach randkowych. Nawet, jeśli kontakt nie wychodzi poza sferę wirtualną, można mówić o przekroczeniu granic intymności w relacji. W większości par kontakty wirtualne są uznawane za równie zagrażające związkowi jak te rzeczywiste, ngażują bowiem myśli, emocje i czas partnera.
Wśród wymienianych powodów zdrady, często pojawiają się: nuda i rutyna w stałym związku, potrzeba doświadczenia czegoś nowego, poczucie emocjonalnego oddalenia partnera, chęć potwierdzenia własnej atrakcyjności, brak satysfakcji seksualnej, a także chęć odwetu za zdradę partnera czy próba wywołania u partnera zazdrości i zwrócenia na siebie uwagi.
Zdradzają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Statystyki dotyczące częstotliwości zdrad, podawane w wielu publikacjach, różnią się od siebie ze względu na trudną do uchwycenia jednolitą definicję zdrady oraz na to, że wiele osób ukrywa to przed partnerami.
Warto porozmawiać w związku, o tym jakie zachowania są dla nas przekroczeniem granicy wierności i lojalności oraz ustalić wspólne zasady, które będą satysfakcjonujące dla obojga partnerów. Jeśli para ma trudność w ustaleniu wspólnych granic i prowadzi to do konfliktów, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Autorką artykułu jest Ula Jankowska - psycholog, psychoterapeuta systemowy, seksuolog przyjmujący w naszym Centrum w każdy poniedziałek, wtorek i środę. Informacja o wolnych terminach oraz możliwość zapisu na wizytę dostępna, jest przez stronę www.centrumsensum.pl/rezerwacje.
Na zakończenie przypominamy także, że w Centrum Sensum, tworzymy cykliczne grupy wsparcia, będące wspólną i bezpieczną przestrzenią wymiany doświadczeń i rozmów na trudne tematy. W zależności od celu, jaki ma przed sobą dana grupa, Uczestnicy mogą pracować nad:
- komunikacją w związku
- umiejętnością budowania zdrowych i satysfakcjonujących relacji interpersonalnych
- niwelowaniem trudności związanych z odczuwaniem wysokiego napięcia emocjonalnego
- stawianiem zdrowych granic w relacjach interpersonalnych
- umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych
- zwiększyć świadomość własnych zachowań
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z ofertą grupa wsparcia!